Egyéb, Lábfájás, Lábproblémák

Kényelmes lábpercek 3.

Az anatómiai talpbetét a lábproblémák megelőzésének fontos eszköze

Vajon milyen a jó lábbeli, ami óvja a lábunk egészségét? Kinek van szüksége anatómiai talpbetétre? Fontos-e az, hogy otthon milyen lábbelit viselünk?

Ezekre a kérdésekre kerestük a választ Dr. Szikora Gyula ortopéd-traumatológus szakorvossal készült interjúnkban.

Lábunk egészsége szempontjából nagyon fontos, hogy milyen lábbelit hordunk. Éppen ezért számos szempontot figyelembe kell vennünk akkor, amikor cipőt vagy papucsot választunk. Milyen az a lábbeli, amivel sokat tehetünk lépteink egészségéért? Ebben kértük Dr. Szikora Gyula ortopéd-traumatológus szakorvos tanácsát.

A láb és a térd betegségeinek specialistája:

Dr. Szikora Gyula

Küldetésének tartja a mozgás megszerettetését, ő maga is imád sportolni.

– Egész nap, amikor talpon vagyunk, óriási terhelést kap a lábunk. Onnantól kezdve, hogy reggel kikelünk az ágyból, egészen addig, amíg este le nem fekszünk aludni. Ezért fontos a megfelelő lábbeli viselése – hívta fel a figyelmet Dr. Szikora Gyula.

A jó cipő rendelkezik megfelelő hosszmérettel, szélességgel és magassággal. Tehát mind a három dimenzióban fontos, hogy tág legyen a cipő, és elférjen benne a lábunk. Ezen kívül a legjobb, hogyha erős kérge van, ami a saroknak a fixálását végzi, és erős felsőrésze, ami a lábunkat, illetve az előláb területeit tartja. Ezért javaslom inkább a könnyű bőrcipőket a vászoncipők helyett, illetve a manapság elterjedt, úgynevezett balerinacipők helyett. Az is fontos, hogy csúszásmentes legyen a talp, mert ebben lesz stabil a járásunk. Ezen kívül legyen benne egy jó talpbetét. A Berkemann lábbelikben egy úgynevezett anatómiai betét van, tehát nem egyedi lábra készült, de ennél is megvannak a hosszboltozatot és a harántboltozatot megtámasztó kis boltívek.

Vajon kinek van szüksége anatómiai talpbetétre? Csak azoknak, akik valamilyen lábproblémával küzdenek?

– Azt gondolom, hogy anatómiai talpbetétre szinte mindenkinek szüksége van. A lábpanaszok megelőzésének az egyik fontos eszköze ugyanis a megfelelő lábbeli, illetve az abban lévő talpbetét. A saját praxisomban szerezett tapasztalatok alapján úgy gondolom, hogy az anatómiai talpbetét a páciensek 60-70 százalékának elegendő. Náluk csak mérsékeltebb hossz-, illetve harántboltozati, statikai problémákról van szó. A páciensek 30 százalékánál találkozunk olyan lábelváltozásokkal, boltozati eltérésekkel, amikor már az egyedi betéteket szoktuk javasolni.

Sok háziasszony úgy véli, mindegy milyen lábbelit visel az otthoni munka során, hiszen azt úgysem látja senki. Pedig ilyenkor is órákat ácsorgunk, vagy kilométereket sétálunk a teendőink elvégzése közben.

– A házimunka nem egy könnyű feladat, azt nem lehet fotelből, kényelmesen elvégezni. Ezért sem mindegy, hogy milyen lábbelit viselünk otthon, hiszen ez a lábproblémák megelőzésének az alapja. Egy jó lábbeli nemcsak kényelmet biztosít, hanem sokat tehetünk vele lábunk egészségének megőrzése érdekében. Egy jól megválasztott cipővel, papuccsal megelőzhető például a lábközépcsont fájdalmának kialakulása. Ezért is fontos az anatómiai betétek viselése, mert ott van egy harántív, ami szépen alátámasztja az előlábat, és ezáltal a harántboltozatnak a lesüllyedt területére nem jut akkora terhelés – emelte ki Dr. Szikora Gyula.

Egészséges és kényelmes lábbelikért nézzen szét webshopunkban!

Megnézné a videót? Mutatjuk!