Naponta átlagosan 8-10 ezer lépést teszünk meg, nem csoda hát, hogy a lábfájás népbetegség, és csak nagyon keveseket kerül el. Szinte bármitől fájhat a lábunk: rossz testtartás, kényelmetlen cipő, túlsúly, rossz vérkeringés, és bizonyos betegségek.
Ha fáj a lábunk, nem kell azonnal a fájdalomcsillapító gyógyszerekhez fordulnunk, mert sok olyan házi praktika létezik, amelyekkel természetes módon enyhíthetünk a fájdalmon. Ezekből nézünk át most párat!
Polcolja fel!
A legegyszerűbb, de hatásos módszer a láb felpolcolása. A nap végén üljön le egy kényelmes helyre, tegye fel a lábát úgy, hogy a testével körülbelül 45 fokos szöget zárjon be, tornáztassa meg a lábujjait és pihenjen kb. 20 percig.
Áztassa!
Egy kényeztető lábfürdő jól bevált módszer a lábfájás csillapítására. Rengeteg féle növénnyel fokozhatja a meleg víz nyugtató hatását.
Adhatunk fél teáskanál őrölt Cayenne-i borsot fél lavór meleg vízhez, és így áztassuk pár percig a fájó lábfejet. A borsban található kapszaicin hatására hamarosan megszűnik a lábakban a fájdalom. De főzhetünk egy csésze erős borsmentateát, és ezt a vízbe öntve áztathatjuk a lábunkat.
Próbálja ki az illóolajokat: áztassa a lábát 5 percig egy lavór meleg vízben, amelybe előzőleg 5 csepp eukaliptusz– és 5 csepp rozmaringolajat kevert. Mozgassa a lábfejét a vízben, hogy a gyógynövényes fürdő jól ellazítsa. Jó hatású még a boróka- és citromolajból készült fürdő is.
Fáradt és sajgó lábfejek kezelésére nyújt kiváló megoldást a meleg víz és az Epsom-só. 2-3 evőkanál Epsom-só kerüljön a meleg vízbe, így áztassuk a lábunkat 10-15 percig. A magnézium és a hő együttes hatása ellazítja az izmokat és enyhíti a fájdalmat.
Őröljünk meg néhány mustármagot és ezt keverjük bele a lavór meleg vízbe. 10-15 percig áztassuk ebben a lábunkat, majd töröljük szárazra. Ez a módszer a gyulladást és a fájdalmat csökkenti.
Töltsünk meg egy lavórt hideg vízzel, egy másikat pedig meleggel. A lábunkat tegyük először a hideg vízbe. 5 perc múlva helyezzük át a melegbe, ahol 2 percig áztassuk a lábfejünket. Ismételjük a műveletet kétszer-háromszor. Ez tágítja és összehúzza a véredényeket a lábfejünkben, így serkenti a vérkeringést, de az ellentétes hatások egész szervezetünket felfrissítik.
Masszírozza!
A szegfűszegolaj remek hatással van az ízületi fájdalomra, a láb fájdalmaira. Finoman masszírozzon szegfűszegolajat a fájó lábrészbe, ezzel stimulálja a vérkeringést és ellazítja az izmokat. Ugyanilyen hatékony, ha 3 csepp levendula-, 1 csepp kamilla-, 1 csepp muskátli- és 2 teáskanál olívaolajat vegyít egymással, és ezt dörzsöli be a fájó testrészbe.
Tornáztassa!
A rendszeres átmozgatással csodálatos eredményeket érhet el. Lesse el a gyógytornászok titkát! Szórjon el néhány ceruzát a padlón, és szedje össze a lábujjaival. Ez a torna erősíti a lábfej izmait, és enyhíti a fájdalmat.
Mezítláb görgessen a talpával oda-vissza egy teniszlabdát, kb. két percig. Ha nincs kéznél labda, egy konzervdoboz vagy egy sodrófa is megteszi.
Húzzon a lábujjaira vastag (például befőttes-) gumit. Nyissa szét a lábujjakat, és tartsa kifeszítve a gumit 5 másodpercig. Ismételje a gyakorlatot tízszer, így kilazíthatja a cipőben összeszorított lábfejet.
Egy másik nagyon hatásos mozgássor, amikor a lábát maga elé nyújtva bokából mozgatja körbe-körbe a lábfejét, tízszer az egyik, tízszer a másik irányba. Utána lábujjaival mutasson lefelé annyira, amennyire csak képes rá, majd hajlítsa vissza őket. Ezt is tízszer ismételje meg.
A nyújtás is nagyon hatásos lehet, ha rendszeres időközönként végezzük. Álljon körülbelül egy méterre a faltól. A kezével támaszkodjon a falnak, és a jobb lábbal lépjen előre. A bal láb maradjon egyenes, a sarkot nyomja a padlóra. Enyhe feszülést kell éreznie a sarkoknál és a bokáknál. Maradjon ebben a helyzetben körülbelül 10 másodpercig, majd váltson lábat, és ismételje meg a gyakorlatot.
Jegelje!
Ha bírja a hideget, a jégterápia egyszerűen csökkentheti a láb duzzanatait és fájdalmait. Tegyünk kevés tört jeget egy műanyag tasakba, és körkörösen masszírozzuk vele a fájó részeket. De törülközőbe csavart fagyasztott zöldségeket is használhatunk ugyanígy. A jég hatására a lábban lévő idegvégződések átmenetileg érzéketlenné válnak, így enyhül a fájdalom és csökken a duzzadás is. Ne használjunk jeget 10 percnél tovább, nehogy a bőr és a benne lévő idegek károsuljanak!
Válasszon okosan!
Sajnos a vékony talpú, hegyes orrú, magas sarkú cipők a leggyakoribb okai a lábfájdalmak kialakulásának. Amikor teheti, cserélje le ilyen cipőjét kényelmes, anatómiailag megfelelően kialakított lábbelire. Ne várja meg, míg a lábbelije talpa elvékonyodik vagy elhasználódik, mert ilyenkor már nem nyújtja az elvárt védelmet. Mindig késő délután vásároljon lábbelit, ugyanis a lábfej ilyenkor egy kicsit nagyobb, mint reggel.